Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Vill du ha tsufe?

Fisurannan Fiske

Fiske ja Teresa siivosivat. Oli aurinkoinen talvipäivä. Oikeastaan vain Teresa huhki, Fiske katseli pakotettuna vierestä. Oli tulossa vieras. Pariskunta odotti Fisken siskoa, Fisurannan Nti:tä saapuvaksi.

Tunnit kuluivat, pölyt katosivat ilmaan ja imurin ääni vaihtui luutun laahaukseen. Lopulta Teresa lätkäisi viimeisen pudistellun maton kiiltävälle lattialle.

Ovikello soi. "Ooo-oi-joi, onpas täällä niin rent", kuului kommentti. Nti saapui. Siirryttiin kahvipöytään. "Kahvia?" tarjosi Teresa. Nti ei ymmärtänyt. "Vill du ha tsufe?" kysyi Fiske. "Ooo, jaa", vastasi Nti.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: