Lauttakylä
Tiistaina 8.7.2003
Lauttakylä-lehti kiittelee pääkirjoituksessaan Vampula-viikon järjestelyjä ja heittää ilmoille ajatuksen ystävyyskuntien huomioimisesta jollain pysyvällä elementillä. Teemaviikollahan Vampulassa piipahti vieraita virolaisesta ystävyyskunnasta Käinasta.
"Vampula-viikosta haluttiin Vampulan näköinen ja siinä varmasti onnistuttiin. (–) Kuntien ja kaupunkien katukuvassa ystävyyskunnista voisi olla pysyvästi näkyvä merkki. Ystäväkunnista matkataan näille seuduille muulloinkin kuin järjestettyjen päivien aikaan. Matkalaisen mieltä lämmittäisi huomata oman kotikunnan huomioiminen."
Punkalaidun.netin pakinassa Juhani Törmä analysoi kesäretkeilyn olemusta.
"Kesä on mitä parhaimmillaan – ja kesää kannattaa hyödyntää vaikka retkeillen autolla. Hyvä kesäretki autolla ei vaadi suuria suunnitelmia tai ennakkovalmisteluja. Kaunis auringonpaisteinen lauantai- tai sunnuntaiaamu on hyvä lähtöhetki vaikkapa vain viiden-kuuden tunnin autoretkelle. Mukaan voi halutessaan ottaa kahvia termospulloon ja voileipä kylmälaukkuun, ja jos sattuu olemaan retkijakkara varastossa sekin on hyvä lisävaruste, joskaan ei välttämätön."
Tyrvään Sanomat
Lauantaina 12.7.2003
Vuosittaiset rakennusperinnön hoitoavustukset on jaettu. Tyrvään Sanomat ilmaisee pääkirjoituksessa huolestuneisuutensa jaettavan määrästä.
"Yhdelle kohteelle liikenee rahaa entistä vähemmän, 500-2 500 euroon. Niinpä saadulla avustuksella on lähinnä symbolinen arvo. Näin pienillä summilla ei uusita kattoa tai tehdä perustuksia."