Sunnuntai 22.6.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Jollain lailla jouluihminen

Joulun tarina

ET-lehden joulukuun horoskooppi kertoi meille jousimiehille, että tunteemme ovat ylitsepursuavia. Väittämän voin allekirjoittaa etenkin näin joulun alla, kun jokavuotinen romanssini joulun kanssa on saavuttamassa lakipisteensä.

Minä pidän joulun ajan kaamoksesta, tähtien tuikkeesta pakkasyössä, joulupöydän herkuista ja koko tarunhohtoisesta joulun rauhasta. Uskon joulupukkiin ja hänen olemassaoloonsa. Poltan pussikaupalla tuikkukynttilöitä ja syön säkeittäin pipareita. Kierrän tammikuussa lähiseudun kauppoja ja hamstraan glögiä juhannukseksi.

Tämän päivän ihmiselle joulu taitaa olla vuoden ainoita keitaita, jolloin saa hyvällä omallatunnolla tehdä mitä huvittaa. Aatosta Tapaniin ei ole suorituspaineita. Ei ainakaan pitäisi olla.

Jouluyönä voi vuosi toisensa jälkeen tuntea, että maailmassa on toivoa paremmasta.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava: