Säkylän keskustassa murtauduttiin varhain tiistaiaamuna noin neljän aikaan Ase ja Erä -nimiseen aseliikkeeseen. Vorot menivät sisään myymälään rikkomalla näyteikkunoiden kalterit varsin huomiota herättävällä tavalla eli maastohenkilöautolla. Maasturi oli varastettu Eurasta aiemmin samana yönä. Murtautujilla oli käytössään myös Huittisista varastettu Opel Calibra, jonka rekisteritunnus on FCS-454. Maasturin varkaat jättivät tapahtumapaikalle ja pakenivat Opelilla.
Aseliikkeestä lähti vorojen matkaan useita kiväärimallin aseita ja muuta omaisuutta. Anastetun omaisuuden arvo on noin 6 000-7 000 euroa. Lisäksi murrosta aiheutui tuntuvia vahinkoja liiketiloille.
Kokemäen poliisi pyytää kaikkia murrosta tai pakoauton liikkeistä jotain tietäviä ottamaan yhteyttä poliisiin. Kokemäen poliisin päivystyspuhelimen numero on (02) 540 7444.