Kokemäenjoen vesistön järvien tammikuinen vedenpinnan nousu on taittunut laskuun pakkasten myötä. Tammikuun lopussa juoksutuksia Pirkanmaan säännöstellyiltä järviltä jouduttiin voimakkaasti vähentämään, jotta Kokemäenjokeen saatiin muodostettua hyydepatotulvia ehkäisevä jääkansi. Nyt Kokemäenjoen alaosan tulvatilanne on helpottunut ja juoksutuksia on pystytty lisäämään. Järvien vedenpinnat ovat pitkäaikaiseen keskiarvoon verrattuna kuitenkin edelleen korkealla.
Tämänhetkisten lumen vesiarvojen perusteella ympäristökeskus odottaa Pirkanmaalle keväällä keskimääräistä tulvatilannetta. Lumen vesiarvo eli lumikuorma kertoo lumessa olevan veden määrän.
Helmikuun pakkaset ovat lisänneet hieman järvien jäänpaksuutta, mutta jäät ovat edelleen ajankohtaan nähden tavallista ohuempia.