Keskiviikko 30.4.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Valtuustoaloitteessa toivotaan vesiseminaaria

Uutiset

Pirkanmaan maakuntavaltuuston jäsen Marjo Tiitola (pirk. sit.) ja 13 muuta allekirjoittanutta esittävät, että Pirkanmaan liitto järjestää valtuustoseminaarin koskien vedenhankintaa ja jätevesien käsittelyä Pirkanmaan kuntien ja Tampereen kaupungin alueilla.

Aloitteen taustalla on vedenhankinnan yhteistyön järjestäminen Tampereen ja Valkeakosken seudulla. Allekirjoittajien mukaan Tavase-tekopohjavesihanke on lähtöisin jo 1960-luvulta. "Kuluneiden vuosien aikana on Pirkanmaan järvien tila kuitenkin merkittävästi parantunut kiitos vähentyneen jätevesikuormituksen. Useat järvet ovat nykyisin sellaisenaan kelvollisia raakavesilähteitä eikä kalliille ja riskialttiille tekopohjavesihankkeelle ole enää samanlaisia perusteita kuin neljä vuosikymmentä sitten", aloitteessa todetaan.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: