Maanantai 10.2.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Olotilakysely 2/2

Tavallinen Nieminen

"Nieminen, tulehan tänne", huutaa siivoushuollon päällikkö Erja Karjunen keskusradioon. "Eiku siis tonne mun huoneeseeni", korjaa Karjunen.

"No niin, Nieminen. Arvaatko mitä minulla on tässä kädessäni? Ruskea, sinetöity kirjekuori, jossa on viime viikolla täyttämäsi olotilakyselyn tulokset. Ole hyvä ja nouse seisomaan. Tämä on juhlallinen hetki", toteaa Karjunen iloisena mutta vakavana ja repii kirjekuoren auki. "Kas näin. Arvio kuuluu seuraavasti: Nieminen on osoittanut olotilakyselyssä merkittävää johtajatason älykkyyttä ja ponnisteluja. Johtajatason virkaa suositellaan välittömästi… Herttinen sentään!" kauhistuu Karjunen ja huutaa kunnanjohtajaa paikalle.

"Missä palaa?" ihmettelee kunnanjohtaja puuskuttaen. Karjunen ojentaa olotilakyselyn tuloksen kunnanjohtajalle. Molemmat kauhistelevat tilannetta hetken, kunnes johtaja avaa salaisen arkkunsa: "Tämä on ensimmäinen kerta, kun olotilakysely antaa näinkin suorasanaisen tuloksen. Eli onnittelut, Nieminen, olet uusi siivoushuollon päällikkö. Karjunen, ole hyvä ja kerää kamppeesi ensi viikkoon mennessä. Keksitään sinulle joku toinen virkanimike", toteaa kunnanjohtaja.

"Oho. Nyt saa pölypallot jäädä", toteaa Nieminen työkavereilleen iltapäivällä kahvipöydässä. "Meikäläisestä tuli johtaja."

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: