Taimistoviljelijät ry:n toukokuun nimikkokasvit, kullerot ja marjatuomipihlaja aloittavat kotipihojen keväisen kukinnan. Ensimmäiset kullerot kukkivat reilun viikon sisällä. Marjatuomipihlaja puhkeaa täyteen loistoonsa toukokuun lopulla.
Marjatuomipihlaja kasvaa neljä-viisi metriä korkeaksi, ja sopii sekä pihan yksittäiskasviksi että aidanteeksi tontin rajalle. Pensaan mustikansiniset, makeat marjat kypsyvät elokuussa. Marjatuomipihlaja menestyy lähes kaikkialla Suomessa. Parhaiten se viihtyy hyvässä, kalkitussa puutarhamullassa aurinkoisella kasvupaikalla.
Kulleroiden kukinta ulottuu toukokuusta heinäkuuhun. Niittykullero avaa pallomaiset voinkeltaiset kukkansa toukokuussa. Se pärjää luonnonvaraisena kosteilla niityillä Lappia myöten. Myös muut kullerot viihtyvät kosteassa, syvämultaisessa maassa ja kevyessä varjossa. Pikkukullero tosin on parhaimmillaan kuivahkolla ja aurinkoisella paikalla.