Sunnuntai 23.3.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kaulushaikaroita ennätysmäärä

Uutiset

BirdLife Suomi on saanut Vuoden laji -hankkeensa yhteydessä lintuharrastajilta ja suurelta yleisöltä tähän mennessä tiedot jo noin 600 kaulushaikarareviiristä. Havaintojen keräys jatkuu elokuun loppuun saakka osoitteessa www.birdlife.fi. Viisi vuotta sitten reviirejä arvioitiin olevan maassamme vajaat 500.

Ilmoitetut havainnot koskevat lähinnä äänteleviä koiraita, mutta myös kalastuspaikkojen ja pesimäruovikoiden välillä lentäviä lintuja on ilmoitettu. Ainakin Kymenlaaksossa, Päijät-Hämeessä sekä Etelä- ja Pohjois-Savossa kaulushaikaroita on runsaasti.

Suomessa pesii kaksi haikaralajia: harmaahaikara ja kaulushaikara. Harmaahaikarat pesivät puussa, yleensä yhdyskuntina. Kaulushaikara pesii ruovikoissa. Kaulushaikaraa pääsee harvoin näkemään, mutta sen matala puhallus on kevät- ja kesäöisin rehevien lintujärviemme kuuluvimpia ääniä. Lennossa kaulushaikara on erotettavissa harmaahaikarasta ruskean värityksen, lyhyiden, vain hieman pyrstön yli ulottuvien jalkojen ja lyhyemmän kaulan perusteella.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: