Vammalan kaupunki pyytää, että toinen valtiovarainministeri Ulla-Maj Wideroos myötävaikuttaisi Vammalan kihlakunnan ja poliisipäivystyksen säilyttämiseen sekä Lounais- ja Luoteis-Pirkanmaan vesihuoltohankkeen valtionrahoituksen saamiseen.
Vammalan kaupunki on huolestuneena seurannut valtion suunnitelmia kihlakuntien lakkauttamiseksi tai vähentämiseksi. Palvelujen säilyttämiseksi kansalaisten lähellä ja kansalaisten perusturvallisuuden takaamiseksi kaupunki ehdottomasti vaatii, että Vammalan kihlakunta on säilytettävä ja ympärivuorokautinen poliisipäivystys Vammalassa turvattava. Kihlakunnan alue on maantieteellisesti jo melko suuri ja etäisyydet muihin kihlakuntakeskuksiin ovat pitkät.
Lounais- ja Luoteis-Pirkanmaan vesihuoltohanke on suunnitteilla olevan Pirkanmaan alueellisen vesihuollon kehittämissuunnitelman tavoitteiden mukainen. Vammalan kaupungin vedenhankinnan nykytilanne on kaupungin mukaan Pirkanmaan ongelmallisimpia. Hankkeella saadaan laadukas ja terveyden kannalta turvallinen talousvesi 30 000 asukkaalle.
Kaupungin kirjelmä oli tarkoitus luovuttaa ministeri Wideroosille sunnuntaina Ellivuoressa shakin PM-kisojen päättäjäisten yhteydessä. Koska ministeri ei voinut osallistua tapahtumaan, kirjelmä postitettiin hänelle.