Maanantai 23.6.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Vammalassa tutkittu jo toistasataa vesinäytettä

Uutiset

Vammalan vesijohtoverkostosta otettuja näytteitä on tutkittu Sastamalan perusturvakuntayhtymän elintarvikelaboratoriossa yhteensä 113 kappaletta. Sunnuntaihin mennessä otetuista näytteistä bakteereita oli löytynyt kahdestatoista eri kohteesta Tyrvään teollisuusalueelta ja kaupungin pohjoispuolelta Nuupalan vesitornin läheisyydestä. Bakteerit ovat olleet e-koleja, enterokokkeja ja koliformisia bakteereita. Kansanterveyslaitoksella on tutkittu Vammalasta 29.6.-3.7. otettuja vesinäytteitä. Niistä ei ole löytynyt norovirusta eikä kambylobakteereja.

Talousveden keittokehotus jatkuu Vammalan pohjoispuolella ja Tyrvään teollisuusalueella edelleen toistaiseksi. Keittokehotus ei koske Karkkua eikä Vammalan keskustaa. Kaupungin eteläpuolelta otetut näytteet ovat koko ajan olleet moitteettomia.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: