Perjantai 24.1.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Pankkitoimihenkilöt lakkoilevat kolme päivää

Uutiset

Pankkitoimihenkilöt ovat lakossa ja pankit kiinni ensi viikon maanantaista keskiviikkoon. Työntekijäpuoli hylkäsi valtakunnansovittelijan tekemän sovintoesityksen. "Olisimme toivoneet heidän kantavan vastuuta vaikeassa taloustilanteessa", sanoo työnantajia edustavan Finanssialan Keskusliiton työmarkkinajohtokunnan puheenjohtaja Heikki Vitie.

Ammattiliitto Suora ja Ylemmät Toimihenkilöt hylkäsivät valtakunnansovittelijan sovintoesityksen ja pankkeja koskeva kolmen päivän lakko toteutuu ensi viikolla. Pankkitoimihenkilöt ovat lakossa ja pankit kiinni maanantaina, tiistaina ja keskiviikkona.

Valtakunnansovittelijan tarjous oli 0,69 prosentin palkankorotus heti ja prosentti kesäkuun alussa. Työnantajia edustava Finanssialan Keskusliitto olisi ollut valmis hyväksymään esityksen.

"Olemme todella pettyneitä siitä, että työntekijäpuoli hylkäsi sovintoesityksen. Olisimme toivoneet heidän kantavan vastuuta vaikeassa taloustilanteessa. Tarjolla olisi ollut kaikkien kannalta maltillinen ratkaisu, jolla olisimme voineet turvata työrauhan finanssialalla", sanoo Finanssialan Keskusliiton työmarkkinajohtokunnan puheenjohtaja Heikki Vitie.

"Halusimme käydä normaalit alakohtaiset työehtosopimusneuvottelut alan omien tarpeiden ja palkanmaksuvaran mukaan, jotta saisimme pankkien hyvistä tuloksista myös työntekijöille kuuluvan oikeudenmukaisen ja kannustavan palkankorotuksen", toteaa Suoran puheenjohtaja Tarja Lankila.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: