Perjantai 18.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Lautakunta äänesti kouluista: Sammaljoki jatkaa, Illo kiinni

Uutiset

Sastamalan kasvatus- ja opetuslautakunnan niukka enemmistö on Sammaljoen ja Illon koulujärjestelyistä täysin päinvastaista mieltä kuin kasvatusjohtaja Pekka Kares.

Sastamalan kasvatus- ja opetuslautakunnan niukka enemmistö on Sammaljoen ja Illon koulujärjestelyistä täysin päinvastaista mieltä kuin kasvatusjohtaja Pekka Kares. Lautakunnan päätökseksi äänin 5-4 tuli, että Sammaljoen koulu jatkaa ensi syksystä esiopetuksen sekä 1-6-luokkien kouluna ja Illon koulu lakkautetaan. Kareksen esitys oli täysin päinvastainen. Vastaesityksen teki lautakunnan puheenjohtaja Pertti Hakanen (kesk).

Kasvatusjohtaja Pekka Kares esitti kasvatus- ja opetuslautakunnalle, että Sammaljoen koulu lakkautetaan ensi kevätlukukauden jälkeen ja Illon koulu jatkaa 1-6-luokkien sekä esiopetuksen kouluna. Päinvastaisen esityksen teki lautakunnan puheenjohtaja Pertti Hakanen, joka äänestyksessä sai taakseen Kari Alajoen (kesk), Kristo Korpelan (sd), Liisa Myllyniemen (vas) ja Aili Riihimäen (kesk). Kasvatusjohtajan esityksen puolesta äänestivät Päivi Rasimus (kok), Maria Matintalo (kok), Mikko Rauva (kok) ja Leena Kukkonen-Lahtinen (sd).

Sammaljoen ja Illon kouluasioiden puntaroiminen jatkuu vielä kaupunginhallituksessa ja -valtuustossa.

· · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: