Sastamalan valtuustopaikkaa hakee 202 ehdokasta

Uutiset

Mika Hyssi

Syksyn kunnallisvaaleissa Sastamalan kaupunginvaltuustoon hakee 202 ehdokasta, joista valtuustoon valitaan 59.

Nykyisestä kaupunginvaltuustosta luopuu 14 valtuutettua. Paikkansa jättävät Marja Ahola (sd.), Katja Arve-Salonen (kok.), Elina Kimpanpää (kesk.), Pirkko Lahtinen (sd.), Sirpa Lindroos (kesk.), Liisa Myllyniemi (vas.), Pekka Niemelä (kok.), Reino Niemi (vas.), Maija Seppälä (kok.), Jari Toivo (sd.), Tero Virtanen (kesk.), Atte Vuorio (sd.), Jouko Väissi (kok.) ja Kalle Ylinen (kok.).

Ehdokasasettelu vahvistetaan 27. syyskuuta.

Keskusta, 49 ehdokasta

  • vanhempi konstaapeli Kari Alajoki
  • merkonomi, eläkeläinen Pia Chydenius
  • maanviljelijä, koneistaja Ilkka Ekojärvi
  • maatalousyrittäjä Pertti Hakanen
  • psykiatrinen sairaanhoitaja Sari Hassi
  • erityisopettaja, restonomi amk Raija Hituri
  • maaseutuyrittäjä Olavi Isonokari
  • kulttuurijohtaja, kotiseutuneuvos Birgit P. Jaakola
  • vanhempi asiantuntija, DI Pentti Jarkko
  • maanviljelijä, yrittäjä Antti Jokinen
  • yrittäjä Tuomo Järvinen
  • vahtimestari-siivooja Aino Kakkuri
  • sähköasentaja Sami Karmala
  • marjanviljelijä Ritva Kaunismaa
  • IT-asiantuntija Henri Kiuttu
  • lasten ja nuorten erityisohjaaja Niina Koiranen
  • johtava nuorisotyönohjaaja Salme Kuukka
  • sähköasentaja Jarmo Kuusisto
  • maanviljelijä Heikki Lahdenperä
  • maatalousyrittäjä Sinikka Lakkinen
  • agrologi Lauri Luoto
  • maatalousyrittäjä, eläkeläinen Pauli Mäkelä
  • luutnantti evp. Esa Mäkipää
  • maanviljelijä Tapio Mörtti
  • os.joht., tuntiopettaja Taina Niemi
  • metsäkoneenkuljettaja, eläkeläinen Anssi Pajunoja
  • maanviljelijä, eläkeläinen Pauli Pietilä
  • sairaanhoitaja Merja Pikkuaho
  • maanviljelijä Hannu Pohjanen
  • matkailuyrittäjä, maanviljelijä Esko Pyymäki
  • agronomi, toiminnanjohtaja Markku Pärssinen
  • muusikko, automekaanikko Mårten Raikula
  • maitotilaneuvoja Ulla-Maija Reinilä
  • lehtori Matti Rintamäki
  • opiskelija Sami Ristimäki
  • lähihoitaja Päivikki Ristiniemi
  • metallityöntekijä, solunhoitaja Katja Saari
  • opiskelija Minna Saarinen
  • pankkineuvoja, hall. yo Helena Santa
  • lähihoitaja Kati Saukola
  • maanviljelijä Tarmo Seppä
  • lapsityönohj., eläkeläinen Raija Seurala
  • maanviljelijä Tapani Taipale
  • vs. vanhustyön sosiaalityöntekijä Susanne Willman
  • agrologi Olavi Vinha
  • ict-asiantuntija Markku Väkkärä
  • maaseutuyrittäjä Erkki Välimäki
  • KM, opinto-ohjaaja Ulla Yli-Hongisto
  • tuotantomestari Petri Yliviikari

Kokoomus, 46 ehdokasta

  • KM, rehtori Jari Andersson
  • ekonomi, yksityisyrittäjä Pertti Brander
  • hallintotieteiden kandidaatti, kasvatustieteiden yo Marika Eino
  • yrittäjä evp, eläkeläinen Paavo Hakala
  • yrittäjä Petri Holappa
  • hätäkeskuspäivystäjä Kaisa Holma
  • erityisopettaja Matti Huhdanmäki
  • ylioppilas Jani Hukkanen
  • liikkeenharjoittaja, emäntä Ulpu Hukkanen
  • pankinjohtaja, maatalousyrittäjä Timo Jaakkola
  • agronomi, maanviljelijä Juha Junnila
  • isännöitsijä, rakennusmestari Kari Kaaja
  • hallintotieteiden maisteri, osastonhoitaja Taru Kaaja
  • yrittäjä, tradenomi Samuli Kinnari
  • eläkeläinen, lukion engl. lehtori Salme Korventausta
  • sairaanhoitaja, maatalousyrittäjä Kirsi Koskinen
  • filosofian tohtori Pekka Koskinen
  • farmaseutti, emäntä Marjatta Kuparinen
  • opettaja Arto Kuusela
  • ylioppilas Ida Leino
  • opettaja Jarkko Linnikko
  • koulutuspäällikkö, ThM Tarja Lylynperä
  • rahoitusjohtaja Maria Matintalo
  • yrittäjä, mv. Jussi Mikkola
  • koulutussihteeri, tradenomi Anne-Mari Mäkinen
  • FM, apulaisrehtori Ilkka Naatula
  • projektisihteeri, tradenomi Saana Ollila
  • KTM, viestintäpäällikkö Päivi Pelttari
  • talous- ja edunvalvonta-assistentti Jani Piirainen
  • yrittäjä Jaakko Pirttikoski
  • toimitusjohtaja Jukka Pusa
  • toimistonhoitaja (eläkk.), yo-merkonomi Sirkka-Liisa Pusa
  • opiskelija Johannes Rantanen
  • DI Olli Rantonen
  • palvelupäällikkö, bioanalyytikko AMK Päivi Rasimus
  • yrittäjä Mikko Rauva
  • valtiotieteiden opiskelija Antti Salminen
  • kansanedustaja, opettaja Arto Satonen
  • lähettämötyöntekijä, AMK-opiskelija Kimmo Suoniemi
  • agrologi, maatalousyrittäjä Marko Suoniemi
  • yrittäjä Samuli Suonpää
  • psykologi, opettaja Anna Tammisalo
  • teknikko Hannu Toivonen
  • lehtori Eila Turunen
  • rehtori Anni Virnes
  • sikafarmari, yrittäjä Tauno Virtanen

Kristillisdemokraatit, 9 ehdokasta

- - JATKUU MAINOKSEN JÄLKEEN - -


- - MAINOS LOPPUU - -

  • valtiosihteeri, varatuomari Marjo Anttoora
  • talousjohtaja, ekonomisti Kari Honkanen
  • systems designer Repe Mäensivu
  • palomies Aimo Mäkinen
  • diplomi-insinööri, tiimiesimies Miika Parvio
  • opettaja Maria Piiroinen
  • FM, toimialajohtaja Pirjo Raunio
  • muusikko Martti Savijoki
  • yleinen edunvalvoja Jukka-Pekka Selin

Muutos 2011

  • opiskelija Kai Leponiemi

Perussuomalaiset, 29 ehdokasta

  • sisustusmyyjä, eläkeläinen Anna-Maija Ahl
  • kuvataiteilija Sari Bamberg
  • LMP, eläkeläinen Pentti Haapahuhta
  • lähihoitaja/mielenterveys Sari Henriksson
  • aluemyyjä Vesa Hirvikoski
  • lähihoitaja Jyrki Jokinen
  • postimies, eläkeläinen Hannu Jylhä
  • lähihoitaja Teijo Ketonen
  • edunvalvoja Arto Koivisto
  • 2. konemestari, merimies Jani-Pekka Koivula
  • pyhäkoulusihteeri, eläkeläinen Irmeli Kulonpää
  • toimitusjohtaja Jarkko Kulonpää
  • palomies Hannu Laaja
  • opiskelija Tapani Leikas
  • ylipanostaja, eläkeläinen Jukka Leppäkangas
  • laadunohjaaja, eläkeläinen Aatto (Atso) Liukko-Sipi
  • yrittäjä Tommi Mellenius
  • metsäkonekuljettaja Timo Rajala
  • yrittäjä Markku Rudanko
  • eläkeläinen Aimo Selin
  • sairaanhoitaja AMK Katariina Siuronen
  • yrittäjä Kari Suhonen
  • yrittäjä Jukka Tuominen
  • koneasentaja Pentti Turunen
  • maatalouslomittaja Eerika Viander
  • koneasentaja Vesa Vierre
  • farmaseutti, yrittäjä Maire Villo
  • CNC-koneistaja Petteri Virtanen
  • porari Olli Välimäki

SDP, 35 ehdokasta

  • työsuojelutarkastaja, eläkeläinen Arvo Haavisto
  • yrittäjä, valtiotieteen maisteri Heikki Horila
  • opettaja, auto- ja työkonetekniikan insinööri Riitta Iso-Ketola
  • hallintotieteiden opiskelija Jenni Jokinen
  • huoltomies Aarne Järvenpää
  • kemikaalivalmistaja Kai Kaarlampi
  • kokoonpanoasentaja Jari Kaihlamäki
  • kiinteistönhoitaja Seppo Koivuniemi
  • maatalouslomittaja Ritva Korhonen
  • pääluottamusmies Kristo Korpela
  • lehtori, eläkeläinen Pentti Lahtinen
  • vakuutusedustaja, eläkeläinen Heljä Leppäniemi
  • lääkäri Tapani Lähteenmäki
  • muovityöntekijä, eläkeläinen Jarmo Metsälä
  • suunnittelija, insinööri Marko Naskali
  • filosofian maisteri Reino Nummi
  • kunta- ja aluejohtamisen opiskelija Ilmari Nurminen
  • verovalmistelija, eläkeläinen Liisa Ojala
  • linja-autonkuljettaja Matti Pajula
  • pääluottamusmies, palvelusihteeri Tarja Pietilä
  • pääluottamusmies, kunnossapitoasentaja Timo Purola
  • IT-tukihenkilö Ari-Pekka Pärssinen
  • tekninen asiantuntija Rauno Ristimäki
  • linja-autonkuljettaja Aatto Salo
  • laitosmies Mauri Salminen
  • yhteiskuntatieteiden maisteri, kunn.järj. puh.joht. Samueli Seljänperä
  • eläkeläinen Reino Sivonen
  • linja-autonkuljettaja Hilkka Suntila
  • CN-hioja Jukka Tahvanainen
  • myyjä Johanna Toivo
  • tarkastaja, kunnallisneuvos Mauri Tuominen
  • suunnittelija Matti Vierula
  • opettaja Jarmo Viitanen
  • lähihoitaja-opiskelija Kirsi Vinkki-Lehtinen
  • varastomies Esa Virtanen

Vasemmistoliitto, 17 ehdokasta

  • yksikönpäällikkö, psykiatrinen sairaanhoitaja Merja Friman
  • tarjoilija Stina Haapamäki
  • yo-merkonomi, uimahallityöntekijä Timo Haapanen
  • yrittäjä Juhani Hakasuo
  • konemies Markku Jokinen
  • autonkuljettaja Arto Jukarainen
  • työnjohtaja Simo Myrskyranta
  • sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti Pirkko Niemi
  • kirvesmies Kari Oksanen
  • tehdastyöläinen, eläkeläinen Marita Pohja-Sato
  • vanerityöntekijä Vesa Rotsten
  • opiskelija Ville Ritolehto
  • sairaanhoitaja Leena Saarela
  • teollisuussähköasentaja, varapääluottamusmies Pekka Siipola
  • sairaalahuoltaja, eläkeläinen Anja Säiniö
  • sosiaaliohjaaja, eläkeläinen Maija-Liisa Tenhunen
  • asentaja Seppo Virtanen

Vihreät, 16 ehdokasta

  • sosionomi (amk) Annika Hepokorpi
  • tutkija (YTT), äiti Eeva Puumala
  • eläkeläinen Erkki Lehtioksa
  • biologi, amk-opettaja Eveliina Asikainen
  • kotiäiti, lähihoitaja Helvi Toivola
  • yhteiskuntatieteiden maisteri Ilkka Koskinen
  • datanomi Ismo Sylander
  • hoitotyön opettaja, psykiatrinen sairaanhoitaja Jaska Levo
  • dosentti, johtava tutkijainsinööri Jorma Lehtonen
  • tuntiopettaja Jukka Ritanen
  • opettaja Katariina Huju
  • sairaanhoitaja Mika Sillanpää
  • toimittaja, eläkeläinen Paula Lehdistö
  • mielenterveyshoitaja/lähihoitaja Petri Rosengren
  • neuvontapäällikkö Riitta Eeronheimo
  • lastenhoitaja, eläkeläinen Riitta Lehtioksa

· ·

Tilaa uutiset sähköpostiisi

Uutiskirje on ilmainen.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen:

Menovinkit

Katso kaikki
Anna menovinkki

Tilaa Uutiskirje

Uutiskirje on ilmainen.

Rekisteriseloste

Tuoreimmat

Scroll to top