cloudy +11°C   Sunnuntai 17.5.2026 Sää | Toimitus | Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Mainos: Pieni Tehdas

Lojer solmi historiansa suurimman kaupan

Uutiset

Sairaala- ja hoitokalusteiden valmistaja Lojer Group toimittaa Indonesian julkisen terveydenhuollon sairaaloihin leikkauspöytiä ja niihin kuuluvia varusteita noin kahdella miljoonalla eurolla.

Tämä teksti on yli vuoden vanha. Huomaathan, että sen tiedot eivät välttämättä ole enää ajantasaiset.

Sairaala- ja hoitokalusteiden valmistaja Lojer Group toimittaa Indonesian julkisen terveydenhuollon sairaaloihin noin 70 leikkauspöytää ja niihin kuuluvia varusteita. Kauppa on yrityksen historian suurin yksittäinen toimitus ja sen kokonaisarvo on noin kaksi miljoonaa euroa.

"Sairaalat sijaitsevat maan pääsaarilla eli Jaavalla, Sumatralla, Balilla, Borneolla ja Papualla. Leikkauspöydät valmistetaan Suomessa ja niitä käytetään päiväkirurgisissa toimenpiteissä sekä vaativassa selkä- ja sydänkirurgiassa. Kaupan merkitystä lisää se, että kilpailutuksessa olivat mukana kaikki maailman suurimmat leikkauspöytätoimittajat", kertoo toimitusjohtaja Ville Laine.

Viennin osuus Lojer Groupin koko tuotannosta on noin 60 prosenttia ja leikkauspöydistä noin 95 prosenttia. Indonesia on yksi tärkeimmistä vientimarkkinoista.

"Nykyaikaiset leikkauspöydät ovat monimutkaisia kokonaisuuksia, ja ne sisältävät muun muassa sähkö- ja hydraulijärjestelmät, langattomat ohjaimet sekä ohjelmiston. Hintaa leikkauspöydälle tulee keskikokoisen perheauton verran", sanoo vientijohtaja Pekka Koski.

Liittyy aiheisiin: · ·

Anna juttuvinkki

Juttuvinkki

Lähettämällä materiaalia vakuutat, että sinulla on tarvittavat tekijän- ja muut oikeudet aineistoon. Kokemäenjokilaakson Uutiset voi hyödyntää ja käsitellä aineistoa parhaaksi katsomallaan tavalla.

Tilaa uutiset sähköpostiisi

Uutiskirje on ilmainen.

Rekisteriseloste

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta