Sunnuntai 22.6.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kymmenen hehtaaria kukkapeltoja Sastamalaan

Uutiset

Juhlavuoden kunniaksi kaupunki saa kymmenen kukkapeltoa, joiden yhteispinta-ala on kymmenen hehtaaria.

Katariina Pylsy

Maaseutujohtaja Katariina Pylsy kukkapellolla.

Sastamala täyttää kuluvana vuonna kymmenen vuotta. Juhlavuoden kunniaksi kaupungin Elävä maaseutu lisää erittäin suuren suosion viime vuonna saaneiden kukkapeltojen määrää.

Maaseutujohtaja Katariina Pylsy kertoo, että Sarkiankadun kukkapelloista tuli paljon kiitosta, kun asukkailla oli lupa kukkien poimimiseen. "Nyt minulla on ilo ilmoittaa, että kukkapeltoja tulee jokaisen vanhan kuntakeskuksen alueelle Häijääseen, Kiikkaan, Kiikoisiin, Keikyään, Mouhijärvelle, Suodenniemelle ja Vammalaan", hän sanoo. Peltolohkoja on kymmenen ja niiden yhteispinta-ala on kymmenen hehtaaria.

Katariina Pylsy lupaa järjestää kesällä kukkien poimintapäivien avajaiset jokaisella kukkapellolla. Tilaisuuksien jälkeen pelloille on vapaa pääsy.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: