Tapahtumien ja kokousten kymmenen henkilön rajoitus jatkuu Sastamalassa ja Punkalaitumella
Avi suosittelee painokkaasti välttämään kaikkia fyysisiä kokoontumisia, joita ei ole pakko järjestää.
Yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten osallistujamäärien rajoittaminen kymmenen henkilöön jatkuu muun muassa Sastamalassa ja Punkalaitumella sekä koko Pirkanmaalla. Päätöksen on tehnyt Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto.
Kaikki yli kymmenen henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset on edelleen kielletty maaliskuun alkuun saakka. Rajoitus koskee sekä sisä- että ulkotiloja. Avin päätös on luonteeltaan velvoittava määräys, joka perustuu tartuntatautilakiin.
Alle kymmenen henkilön tapahtumissa on kaikilta osin noudatettava THL:n sekä opetus- ja kulttuuriministeriön ohjetta turvaetäisyyksistä ja hygieniakäytännöistä.
Aluehallintovirasto suosittelee painokkaasti välttämään kaikkia fyysisiä kokoontumisia, joita ei ole pakko järjestää.