"Tarvitaan koko kotiyleisön tuki" – VaLePa jahtaa jatkopaikkaa Mestarien liigassa
"Voitto vaatii koko joukkueen korkealaatuista suoritusta", sanoo päävalmentaja Janne Kangaskokko.

Janne Kangaskokko. Kuva: CEV
Mestarien liigassa VaLePa isännöi keskiviikkona Draisma Dynamo Apeldoornia. Odotettavissa on varsin viihdyttävää peliä.
Ensimmäisen osan VaLePa otti nimiinsä vieraissa 2-3. Jälkimmäisen ottelun voitto veisi pukkipaidat toiselle kierrokselle ja askeleen lähemmäs lohkovaihetta.
"Odotan tulevastakin pelistä tasaista ja voimasuhteet voivat vaihtua pelin sisällä useinkin. Vastakkain on kaksi hyvin toisensa tuntevaa joukkuetta", arvioi päävalmentaja Janne Kangaskokko.
Pukkipaidat ovat analysoineet ensimmäisen ottelun tapahtumat ja hakeneet kehityskohteita. "Olemme varmasti valmiimpia pysäyttämään vastustajan hakkurin ja keskipelaajat. Voitto ottelusta vaatii jälleen koko joukkueen korkealaatuista suoritusta", toteaa Kangaskokko.
"Kova peli tulossa. Mitään ei saatu ilmaiseksi vieraissa", sanoo Sakari Mäkinen. "Tarvitaan koko kotiyleisön tuki, että päästään seuraavalle kierrokselle. Nyt koko lentopallokansa lehtereille", hän kannustaa.
Joukkueet kohtaavat Vexve Areenalla kello 18.30. Yle näyttää ottelun suorana Areenassa ja TV2:ssa jälkilähetyksenä kello 21.55.