Maanantai 13.1.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamala ja Punkalaidun jäivät ennakkoäänestyksessä Pirkanmaan tahdista

Uutiset

Prosentit alle hyvinvointialueen keskimääräisen.

Vaalit, aluevaalit, ilmoitus äänioikeudesta

Aluevaalien ennakkoäänestys päättyi Sastamalassa ja Punkalaitumella verkkaisempana kuin Pirkanmaalla keskimäärin.

Sastamalassa äänestysprosentti on 26,2. Kaupunki sijoittui tällä seitsemänneksitoista Pirkanmaalla. Punkalaidun oli 27,8 prosentin aktiivisuudella kahdestoista. Pirkanmaan hyvinvointialueella kuntia ja kaupunkeja on 23.

Äänestysprosentti on ennakkoäänestyksen jälkeen Pirkanmaalla keskimäärin 29,0. Korkein on Kuhmoisten aktiivisuus 37,5 prosenttia ja matalin Urjalan 22,4 prosenttia.

Aluevaalien vaalipäivä on sunnuntaina. Tuolloin saa äänestää omassa äänestyspaikassa, joka on kerrottu äänioikeusilmoituksessa.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: