Lähetä meille juttuvinkki tai menovinkki

Mainosta tehokkaasti ja edullisesti!

Sunnuntai 21.4.2024 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje
Mainos: Pieni Tehdas

LP-Vampula ei saanut pistetiliä auki: "Joukkueemme kipsipaniikki jatkui"

Uutiset

Pohjoisen kiertueen avauksessa oli paljon panosta verkon kummallakin puolella.

LP-Vampula, Arctic Volley

LP-Vampula ja Arctic Volley olivat molemmat voitonnälkäisiä. Kuva: Suomen Lentopallo / Marko Junttila

Mestaruusliigassa LP-Vampula kärsi tappion Arctic Volleylle Rovaniemellä. Kotijoukkue voitti suoraan 3-0 (25-18, 25-17, 25-23).

Ottelussa oli paljon panosta verkon kummallakin puolella. Molemmat halusivat avata kauden pistetilinsä.

Ensimmäinen ja toinen erä sujuivat täysin Arctic Volleyn käsikirjoituksen mukaan. Se vei erät miten tahtoi nimiinsä. Vasta kolmannessa erässä LP-Vampula pääsi juonesta kiinni ja pelasi sellaista peliä, jota joukkueelta on osattu odottaakin. Erä eteni tasatahtia ja välillä jopa vieraiden johdossa aina tilanteeseen 23–23. LP-Vampulan kaksi virhettä ratkaisivat Arctic Volleylle.

"Näytti siltä, että joukkueemme kipsipaniikki jatkui siitä, mihin Kuopiossa jäätiin. Annoimme kotijoukkueelle turhan paljon pisteitä omilla virheillämme", tuumasi kentän laidalta ottelua seurannut LP-Vampulan manageri Timo Talvitie. Hän myöntää, että joukkue on kokematon, mutta kehittyy koko ajan. "Meillä on paljon varaa parantaa. Pelaaminen pitää saada rennoksi ja pelaajien itseluottamus kohdilleen. Virheitä ei auta pelätä. Meidän vastaanottomme ei ollut huonoa, mutta torjunta- ja hyökkäyspeli oli epävarmaa", Talvitie analysoi.

LP-Vampula kohtaa vieraissa torstai-iltana Kuusamon Pölkyn.

Tilasto

· · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

Tilaa uutiset sähköpostiisi

Uutiskirje on ilmainen.

Seuraava:

Edellinen: