Jyrähdys Säkylästä hyvinvointialueelle: "Pidämme vakavana puutteena…"

Uutiset

Kunnanhallitus tuntee syvää huolta perusterveydenhuollon palveluiden jatkuvuudesta ja suunnitelmista niiden suhteen.

Säkylän kunnanvirasto

Säkylän kunnanvirasto.

Säkylän kunnanhallitus tuntee syvää huolta perusterveydenhuollon palveluiden jatkuvuudesta ja hyvinvointialueen suunnitelmista niiden tulevaisuuden suhteen. Asiasta on annettu julkilausuma.

"Pidämme vakavana puutteena, että hyvinvointialueen tiedottaminen ja viestintä paikallisten palveluiden tämänhetkisistä muutoksista, puhumattakaan tulevista suunnitelmista, on ollut olematonta. Ei voi olla tarkoituksenmukaista eikä asukkaidemme ajantasaisen tiedonsaannin kannalta hyväksyttävää, että tiedot jatkuvista muutoksista nyt välittyvät huhujen ja median ristiriitaisen uutisoinnin kautta", kannanotossa todetaan.

Kunta perää hyvinvointialueelta tehostettua tiedottamista paikallislehdissä esimerkiksi kerran kuukaudessa.

Julkilausuman ovat allekirjoittaneet kunnanvaltuuston puheenjohtaja Kari Simula ja kunnanhallituksen puheenjohtaja Pertti Huitu sekä kunnanjohtaja Teijo Mäenpää.

Kunnanhallitus on hyväksynyt julkilausuman.

· · ·

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

    Lähettämällä materiaalia vakuutat, että sinulla on tarvittavat tekijän- ja muut oikeudet aineistoon. Kokemäenjokilaakson Uutiset voi hyödyntää ja käsitellä aineistoa parhaaksi katsomallaan tavalla.

    Tilaa uutiset sähköpostiisi

    Uutiskirje on ilmainen.

    Tilaa Uutiskirje

    Uutiskirje on ilmainen.

    Tuoreimmat