Tiistai 13.5.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalan lomitustontti laajenemassa Pohjois-Satakuntaan

Uutiset

Ministeriö puoltanut yhdistymissuunnitelman toteuttamisen jatkamista.

Lehmä

Lehmä.Kuva: Pixabay

Maatalouslomitus on keskittynyt isoihin paikallisyksiköihin. Sastamalan tontti on kasvamassa Pohjois-Satakunnan suuntaan.

Kankaanpään paikallisyksikkö on tällä hetkellä pienin kahdestatoista paikallisyksiköstä. Maatalousyrittäjien eläkelaitos Mela suunnittelee sen yhdistämistä Sastamalan paikallisyksikköön. Muutos toteutuisi vuoden 2025 alussa.

Kuluvana vuonna Sastamalan paikallisyksikön järjestämien lomituspäivien määrä on arviolta noin 30 800. Kankaanpään vastaava luku on noin 10 800.

Asia on ollut esillä jo vuonna 2020. Tuolloin Kankaanpään paikallisyksikkö jätettiin kuitenkin sosiaali- ja terveysministeriön pyynnöstä toistaiseksi ennalleen. Nyt ministeriö on puoltanut yhdistymissuunnitelman toteuttamisen jatkamista.

Sastamalan paikallisyksikköön kuuluvat nykyisin Hämeenkyrön, Juupajoen, Lempäälän, Pirkkalan, Pälkäneen, Ruoveden, Urjalan ja Vesilahden kunnat sekä Akaan, Ikaalisten, Kangasalan, Nokian, Oriveden, Sastamalan, Tampereen, Valkeakosken, Virtain ja Ylöjärven kaupungit.

Kankaanpään paikallisyksikön alue käsittää Jämijärven, Karvian, Kihniön, Merikarvian, Pomarkun ja Siikaisten kunnat sekä Kankaanpään, Parkanon, Porin ja Ulvilan kaupungit.

Viranhaltijaesityksen mukaan Sastamala on suhtautumassa neuvotteluihin myönteisesti.

Asia on kaupunginhallituksen käsiteltävänä.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: