
Ottelun alku oli LP-Vampulan juhlaa. Kuva: Antti Kaskinen
Naisten Mestaruusliigassa LP-Vampula sai kotona erinomaisen alun LP Kangasalaa vastaan, mutta kärsi tappion 2-3 (25-19, 25-17, 20-25, 17-25, 12-15). Pitkän tauon jälkeen kaikki muuttui.
Kaksi ensimmäistä erää mentiin täysin kotijoukkueen tahdissa. Peli kulki hyvin. Joukkue sai onnistumisia. Vieraiden vastaanotto ontui.
Pitkä tauko osoittautui turmiolliseksi. Kolmanteen erään LP Kangasala tuli aivan eri otteella. Samoin neljännessä ja viidennessä vieraat olivat vahvempia.
"Olen kuitenkin ylpeä joukkueestani. Osoitimme, että osaamme pelata korkealla tasolla", sanoi päävalmentaja Stefan Paunovic. "Pelasimme paremmin kuin alkukaudesta ja se oli katsottavaa lentopalloa", hän totesi.
LP-Vampulan kantava voima oli jälleen yleispelaaja Cheyenne Jones. Hän takoi pisteitä reilusti yli yhden erän verran.