Pori Sinfonietta esiintyy kouluilla Laviassa ja Säkylässä: "Vierailu on otettu innolla vastaan"
Orkesterin pienyhtye jalkautuu tulkitsemaan musiikkisadun.
Laviassa ja Säkylässä Pori Sinfoniettan pienyhtye jalkautuu kouluille. Ohjelmassa on musiikkisatu Haapaneitty, mettän tyttö.
"Aivan mahtavaa päästä esiintymään nuorille satakuntalaisille kuulijoille erityisesti vähän pienemillekin paikkakunnille. Kouluilla tämä orkesterin vierailu on otettu innolla vastaan", iloitsee nuotistonhoitaja-järjestäjä Kirsti Tuuri. Hän on kiertueen organisaattori ja kertojana tarinassa.
Arja Puikkosen kirjoittama ja Kirmo Lintisen säveltämä Haapaneitty, mettän tyttö kertoo pienestä Eino-pojasta, joka karkaa vaivihkaa kissan perään ja päätyy seikkailuun hiisien majoille. Kertojan kanssa tarinaa kuvittavat huilu, oboe, kaksi viulua, alttoviulu, sello ja kontrabasso.
Eri puolille Satakuntaa ulottuva kiertue on osa opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittamaa ja Konserttikeskuksen yhdessä Teatterikeskuksen kanssa hallinnoimaa hanketta. Sen avulla pyritään tavoittamaan uusia kohderyhmiä ja tarjoamaan päiväkoti- ja koulukonsertteja erityisesti kuntiin, joissa kulttuuritarjonta lapsille on rajallista.
Lavian koululla esitys on keskiviikkona ja Isosäkylän koululla torstaina.