Maanantai 17.2.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Säkylän Pyhäjärvessä selvästi ajankohdan keskimääräistä ohuempaa jäätä

Uutiset

Suomen ympäristökeskus muistuttaa, että jään paksuus voi vaihdella lyhyelläkin matkalla.

Jäätynyt järvi

Jäätynyt järvi. Kuva: Pixabay

Jäät ovat laajalti ajankohdan keskimääräistä paksuutta ohuempia. Asiasta kertoo Suomen ympäristökeskus.

Säkylän Pyhäjärvestä mitattiin 10. tammikuuta jään paksuudeksi 17 senttiä. Se on 13 senttiä vuonna 1996 alkaneen havaintojakson keskiarvoa vähemmän. Teräsjään osuus oli kuusi senttiä.

Suomen ympäristökeskus muistuttaa, että jään paksuus voi vaihdella lyhyelläkin matkalla kantavasta liian heikoksi. Lumipeite vaikeuttaa heikon jään havaitsemista ja jään vahvistumista. Jäällä liikkuvien on edelleen varmistuttava, että kirkasta teräsjäätä on vähintään 5-10 senttiä.

Jään paksuutta mitataan kuukauden kymmenes, kahdeskymmenes ja kolmaskymmenes päivä.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: