Sunnuntai 22.6.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Lauri Joona putosi kärjestä rengasrikon vuoksi

Uutiset

Ensimmäinen luokkavoitto oli lähellä.

Lauri Joona

Lauri Joona. Kuva: Hannu Rainamo

Sastamalalainen Lauri Joona oli lähellä uran ensimmäistä WRC2-luokan voittoa Sardinian MM-rallissa. Rengasrikko kuitenkin sulatti mahdollisuudet.

Lauri Joona ja kartturi Samu Vaaleri nousivat päätöspäivänä kärkeen. Luokkavoitto oli vain kahden erikoiskokeen päässä.

"Hyvin tultiinkin, mutta jossain urassa oli varmaan joku kivi ja takarengas tyhjeni. Mitään isompaa en nähnyt eikä mihinkään osuttu", Lauri Joona kertaa. "Sitten ajettiin pätkä loppuun tyhjällä renkaalla", hän sanoo.

Epäonnisen tapahtuman myötä kaksikko putosi neljänneksi. Aikarangaistuksen jälkeen sijoitus WRC2-luokassa oli lopulta kuudes.

"Ensi kerralla sitten näytetään", Lauri Joona vannoo. "Kyllä tämä sellaista potkua antaa seuraavaan kisaan!" hän toteaa.

Lauri Joona ja Samu Vaaleri kilpailevat seuraavan kerran kesäkuun lopulla Kreikan MM-rallissa.

Lopputulokset: Sardinian MM-ralli, WRC2

1. Roberto Daprà (ITA) 3:46:39.8
2. Kajetan Kajetanowicz (POL) +5.8
3. Martin Prokop (CZE) +10,9
4. Jan Solans (ESP) +45.3
5. Romet Jürgenson (EST) +53.5
6. Lauri Joona – Samu Vaaleri (FIN) +58.5

Kaikki tulokset ja pistetilanteet

· ·

Jätä kommentti

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: