Perjantai 18.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Häntyrin frisbeegolf-rataa parannetaan hankkeessa, vuokrasopimusta jatkettu

Uutiset

Kaupunki vuokraa runsaan 34 hehtaarin tilaa yhdistykselle.

Häntyri

Häntyrin frisbeegolf-rata.

Sastamalassa Häntyrin frisbeegolf-rataa parannetaan Leader-rahoitteisessa hankkeessa. Kaupunki on vuokrannut alueen Sastamalan Frisbeegolf ry:lle.

Sopimusta on jatkettu vuoden 2032 toukokuun loppuun. Taustalla ovat radan parantamiseen myönnetyn avustuksen vaatimukset. Aiempi vuokra-aika oli vuoden 2027 toukokuun loppuun. Rahoituksen ehtona on, että sopimus on voimassa vähintään viisi vuotta viimeisestä maksatuksesta.

Häntyrinkuoppa-niminen tila on runsaan 34 hehtaarin suuruinen. Se sijaitsee Houhajärven läheisyydessä Kangastien pohjoispuolella.

Yhdistys maksaa viiden vuoden vuokrakaudelta kaupungille sata euroa.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: