Perjantai 18.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Miehen epäillään surmanneen äitinsä Huittisissa, erityisen raaka ja julma teko

Uutiset

Epäilty noin 30-vuotias mies on otettu kiinni.

Huittisissa poliisi tutkii perjantaina tapahtunutta vakavaa väkivallantekoa murhana. Teosta epäilty mies on otettu kiinni.

Poliisi sai tapahtuneesta ilmoituksen perjantaina aamulla puoli kahdeksan aikoihin. Paikalta otettiin kiinni noin 30-vuotias mies. Hän oli soittanut itse hätänumeroon.

"Miehen epäillään surmanneen oman äitinsä", kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Juho Rinne. "Tekovälineenä miehen epäillään käyttäneen veistä, joka on nyt poliisin hallussa", hän jatkaa.

Rikoksesta epäilty on tällä hetkellä pidätettynä. Poliisi esittää häntä vangittavaksi käräjäoikeudessa.

Erityisen raaka teko

Teon katsotaan olevan erityisen raaka, julma ja kokonaisuutena arvostellen törkeä. Asiaa tutkitaan murhana.

"Esitutkinnan turvaamiseksi en tässä vaiheessa voi tarkemmin kertoa epäillyn henkirikoksen tekotavasta, motiivista tai muistakaan tapahtuneeseen liittyvistä seikoista", kertoo Juho Rinne.

Poliisi jatkaa muun muassa kuulusteluja ja teknistä tutkintaa.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: