Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Virkistysmaata Orivedeltä

Uutiset

Pirkanmaan Virkistysalueyhdistyksen toisen kuntien yhteisen maanhankinnan kauppakirja allekirjoitettiin Orivedellä tiistaina. Hankittu alue on Oriveden kaupungin Uiherlan kylässä sijaitseva Vuori-niminen kiinteistö.

Maanhankintaan osallistui viisi yhdistyksen jäsenkunnista: Oriveden ja Valkeakosken kaupungit sekä Kangasalan, Pälkäneen ja Kuhmalahden kunnat. Merkittävimmän osan alueesta eli 68 % osti Oriveden kaupunki.

Ostettu alue on erityisen sopiva patikointi- ja veneilykohde. Viereisellä luonnonsuojelualueella on jo valmiina luontopolku. Virkistysalueyhdistys laatii tulevan kesän aikana alueelle hoito- ja käyttösuunnitelman.

Pirkanmaan Virkistysalueyhdistys perustettiin vuonna 2000 ja sen jäseninä on 21 pirkanmaalaista kuntaa. Yhdistyksen tarkoituksena on turvata ja kehittää virkistys- ja retkeilymahdollisuuksia Pirkanmaalla.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: