Maanantai 14.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Nuoria kannustetaan äänestämään

Uutiset

Suomen Kuntaliitto ja kunnat toteuttavat lokakuun kunnallisvaalien alla viestintäkampanjan, jonka kohderyhmänä ovat vaaleissa ensimmäistä kertaa äänestämään oikeutetut nuoret. Tavoitteena on herättää nuorten kiinnostusta äänestämistä ja kuntaosallistumista kohtaan.

Kampanja onnittelee kaikille tutun Paljon onnea -laulun sanoin äänestysiän saavuttaneita nuoria. "Haluamme kertoa, että äänestäminen on iloinen asia ja saavutettu oikeus, jota kannattaa käyttää. Äänestämällä voi vaikuttaa siihen, millaiselta arvopohjalta kotikunnassa päätetään seuraavan neljän vuoden ajan arkipäivään keskeisesti liittyvistä palveluista, vaikkapa kouluremonteista, liikuntamahdollisuuksista, terveyspalveluista tai kirjastomäärärahoista", valottaa viestintäpäällikkö Satu Tyry-Salo Kuntaliitosta.

Kampanja näkyy vaalien alla televisiossa, kaupunkien ja kuntien katukuvassa, palvelupisteissä ja lehdissä sekä Kuntavaalit.fi-sivuston myötä internetissä.

+ http://www.kuntavaalit.fi | Kuntavaalit 2004

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: