Ammattikoulutukseen Pirkanmaalla 150 uutta paikkaa
Lisäyksellä pureudutaan nuorisotyöttömyyteen ja nuorten syrjäytymiseen. "Ammatillisen koulutuksen houkuttelevuus on kasvanut vuosi vuodelta ja siksi on kiinnitettävä huomiota perusasteen päättävien jatko-opiskelumahdollisuuksien turvaamiseen", sanoo opetusministeri Henna Virkkunen.
Kuva: Opetusministeri Henna Virkkunen.
Pirkanmaalle saadaan ammatilliseen peruskoulutukseen 150 uutta opiskelijapaikkaa. Lisäyksellä pyritään alentamaan nuorisotyöttömyyttä ja nuorten syrjäytymistä.
"Opiskelijamäärälisäyksellä voidaan tukea sitä, että mahdollisimman moni nuori saisi jatko-opintopaikan toisen asteen koulutuksesta. Ammatillisen koulutuksen houkuttelevuus on kasvanut vuosi vuodelta ja siksi on kiinnitettävä huomiota perusasteen päättävien jatko-opiskelumahdollisuuksien turvaamiseen", sanoo opetusministeri Henna Virkkunen.
Yhteensä koko maassa ammatilliseen peruskoulutukseen lisättiin 1250 opiskelijapaikkaa.