Puurijärven pato- ja pengertyöt käyntiin
Kansainvälisesti arvokkaan Puurijärven lintuveden kunnostuksen mittavin työvaihe on alkanut. Vedenpintaa nostetaan järven luusuaan rakennettavalla padolla ja lähes kilometrin pituisella Mutilahden penkereellä. Retkeilijöiden toivotaan välttävän autolla liikkumista Isosuolle menevällä tiellä, sillä parkkipaikka ei ole käytössä. Kunnostustyöt on tarkoitus saada valmiiksi loppusyksyyn mennessä.
Kansainvälisesti arvokkaan Puurijärven lintuveden kunnostuksen mittavin työvaihe on alkanut. Vedenpintaa nostetaan järven luusuaan rakennettavalla padolla ja lähes kilometrin pituisella Mutilahden penkereellä. Työalueen raivaus on käynnistynyt. Kunnostustöitä tehdään läpi kevään ja kesän. Työt ajoitetaan siten, että linnustolle aiheutuu mahdollisimman vähän häiriötä.
Metsähallitus toivoo, että retkeilijät välttävät autolla liikkumista Isosuolle menevällä tiellä tänä vuonna. Pato- ja pengerrystöiden vuoksi pysäköintialue Mutilahdessa on työkoneiden ja työmaa-alueen varastotiloina, eikä siis retkeilijöiden käytössä.
Kunnostustyöt on tarkoitus saada valmiiksi loppusyksyyn mennessä.