Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Aamulähetysten ikoni Leena Pakkanen veti viimeisen lähetyksensä

Viihdeuutiset

Leena Pakkanen on työskennellyt suurimman osan toimittajaurastaan Yleisradiossa.

Toimittaja Leena Pakkanen juonsi tiistaina viimeisen lähetyksensä Ylen Aamu-tv:ssä. Suoran lähetyksen lopuksi Pakkasta saapui kukittamaan uutispäätoimittaja Jouni Kemppainen, Ylen tv-uutisten ankkuri Jussi-Pekka Rantanen ja toimittaja Arto Nyberg. Pakkanen liikuttui kyyneliin kukista ja kiitoksista.

Leena Pakkanen on työskennellyt suurimman osan toimittajaurastaan Yleisradiossa. Hän oli aloittamassa MTV3:n, silloisen Kolmoskanavan, Huomenta Suomen lähetyksiä vuonna 1989 yhdessä Arto Tuomisen kanssa. Aamulähetysten juontajana tutuksi tullut Pakkanen on toiminut pitkään eri tehtävissä myös radion puolella.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: