Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Leena Parkkiselle apuraha Laila Hirvisaaren rahastosta

Viihdeuutiset

Parkkisen esikoisromaani Sinun jälkeesi, Max voitti viime vuonna Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon.

Kirjailija Leena Parkkiselle on myönnetty Laila Hirvisaaren rahaston apuraha. Apurahan suuruus on 5 000 euroa ja se myönnetään vuosittain tukemaan ja kannustamaan kirjailijauransa alussa olevia suomalaisia kirjoittamaan laadukkaita, koskettavia ja elämänmakuisia teoksia.

Parkkisen esikoisromaani Sinun jälkeesi, Max ilmestyi keväällä 2009. Teos voitti Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon.

Professori Laila Hirvisaaren rahasto on perustettu vuonna 2002 kirjailijan 30-vuotisen uran kunniaksi Kirjakauppasäätiön yhteyteen. Hirvisaari toimii rahaston suojelijana.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: