Saspen MBA-koulutukselle suitsia
Saspen yhtymähallitus pureskelee johtoryhmän MBA-koulutuksen jatkamista. Sastamalan kaupunginhallitus katsoo, että yhtymähallituksen tulee tässä vaiheessa pidättäytyä MBA-koulutusta koskevasta päätöksenteosta.
Sastamalan perusturvakuntayhtymän johtoryhmän aloittama MBA-koulutus hiertää edelleen. Yhtymähallitus käsittelee koulutuksen jatkamista torstaina. Hallitukselle esitetään, että se päättäisi hyväksyä MBA-koulutusohjelman suorittamisen kokonaan ja myöntäisi riittävän rahoituksen.
Sastamalan kaupunginhallitus on ohjeistanut tiukasti kaupungin edustajia yhtymähallituksessa. Tilintarkastaja on pitänyt MBA-koulutusta koskevia koulutuspäätöksiä ja -sopimuksia puutteellisina. Tarkastuslautakunta käsittelee asiaa parhaillaan ja yhtymähallituksen esittelystä ei ilmene rahoitustarpeen määrä. Kaupunginhallitus katsoo ohjeistuksessaan, että yhtymähallituksen tulee tässä vaiheessa pidättäytyä MBA-koulutusta koskevasta päätöksenteosta.
Saspen johtoryhmän MBA-koulutus nousi otsikoihin keväällä.