Pirkanmaalle 1,35 miljoonaa Nokia-lähtöisen rakennemuutoksen hallintaan
Työ- ja elinkeinoministeriön on myöntänyt äkillisen rakennemuutoksen hallintaan tarkoitettua rahaa Pirkanmaalle yhteensä 1,35 miljoonaa euroa.
Työ- ja elinkeinoministeriön on myöntänyt äkillisen rakennemuutoksen hallintaan tarkoitettua rahaa Pirkanmaalle yhteensä 1,35 miljoonaa euroa.
Pirkanmaan liiton osuus on miljoona euroa Euroopan aluekehitysrahastosta. Pirkanmaan ELY-keskus saa 350 000 euroa Euroopan sosiaalirahastosta.
Pirkanmaalle tuleva raha on tarkoitettu lähinnä Nokia-lähtöisen rakennemuutoksen hallintaan.
"Pirkanmaan liitto tulee käyttämään rahan muun muassa Mediapolis-hankkeen käynnistämiseen", sanoo aluekehitysjohtaja Jukka Alasentie . "On hyvä, että valtioneuvosto tunnistaa Pirkanmaan rakennemuutoksen ja osoittaa lisärahaa sen hoitamiseen", hän lisää.
Pirkanmaan ELY-keskus tukee ESR-rahalla Nokia-rakennemuutosta. "Raha suunnataan henkilöstön uudelleenkoulutukseen", kertoo ylijohtaja Leena Vestala.