Kaksi hengenpelastusmitalia Huittisiin
Vampulalainen Joona Laiho ja huittislainen Esa Laaksonen vaaransivat henkensä auttaessaan toista ihmistä. Laiho pelasti kuljettajan palavasta autosta ja Laaksonen uppoavasta autosta.
Tasavallan presidentti on myöntänyt Huittisiin kaksi hengenpelastusmitalia.
Vampulalainen Joona Laiho toimi erittäin rohkeasti ja oman henkensä vaarantaen, kun hän meni pelasti kuljettajan ilmiliekeissä olleesta autosta. Laiho meni auton luo, avasi kuljettajan oven ja turvavyön lukituksen sekä nosti kuljettajan pois autosta. Tämän jälkeen Laiho palasi palavan auton luo ja tarkasti, ettei takapenkillä ole ketään.
Huittislainen Esa Laaksonen toimi erittäin nopeasti ja neuvokkaasti sukeltaessaan veteen uppoavan auton rinnalle. Auton keula oli painunut jo veden alle, kun Laaksonen sai vedettyä takaoven auki. Hän sukelsi auton sisään, kun auto painui kokonaan veden alle. Laaksonen sai vedettyä sairauskohtauksen saaneen ja tajuttoman kuljettajan pinnalle. Esa Laaksonen toimi erittäin rohkeasti ja asetti oman henkensä vaaralle alttiiksi, kun hän pelasti hädässä olleen henkilön.
Lounais-Suomeen myönnetyt hengenpelastusmitalit jakoi aluehallintoviraston ylijohtaja Kari Häkämies.
Hengenpelastusmitali on tunnustus erittäin rohkeasta, neuvokkaasta tai oman hengenvaaran uhalla suoritetusta teosta, jolla toisen ihmisen henki on pelastettu uhkaavasta vaarasta.