Yllätysnimellä haastatteluryhmän tuki Nokian kaupunginjohtajaksi
Suostumuksensa antanut Oulun Diakonissalaitoksen Säätiön johtaja Eero Väätäinen on haastatteluryhmän suosikki Nokian kaupunginjohtajan virkaan.
Nokialla kaupunginjohtajan virkaa valmisteleva haastatteluryhmä esittää yksimielisesti, että Oulun Diakonissalaitoksen Säätiön johtaja Eero Väätäinen valitaan Nokian kaupunginjohtajaksi. Väätäinen ei ollut kolmentoista hakijan joukossa, mutta hän on antanut suostumuksensa virkaan.
Haastatteluryhmä pitää Väätäistä koulutuksensa, työkokemuksensa ja henkilökohtaisten ominaisuuksiensa perusteella ansioituneimpana kaupunginjohtajan tehtävään.
Nokian kaupunginhallitus käsittelee asiaa ensi maanantaina ja kaupunginvaltuusto päättää kaupunginjohtajan valinnasta 26. elokuuta.