Sastamala kehittämässä vesistöjen virkistyskäyttöä
Uudessa hankkeessa Pirkanmaalla tullaan kehittämään venesatamia ja vesistömatkailua. Sastamala myös jatkaa Kokemäenjoen virkistyskäyttöhankkeessa.

Satakunnan Kansansoutu oli yksi Kokemäenjoen virkistyskäytön muoto. Tässä on johtoveneen väkeä Liekovedellä vuonna 2010. Kuva: Samuli Kinnari
Vesistöjen virkistyskäyttöä kehitetään hankkeilla.
Sastamalan maaseutulautakunta päätti osallistua ensi vuonna Vene vie -esiselvityshankkeeseen ja Kokemäenjoen virkistyskäyttöhankkeeseen.
Vene vie -hankkeessa tullaan kehittämään venesatamia ja vesistömatkailua Pirkanmaalla. Tampere rahoittaa esiselvityshanketta vajaalla neljänneksellä ja muiden kuntien osuus olisi reilu neljännes. Sastamala maksaa 1 327 euroa, mikä jaetaan kahtia Sastamalan Seudun Yrityspalvelun ja Elävän maaseudun kesken.
Kokemäenjoen virkistyskäyttöhankkeeseen Elävä maaseutu on osallistunut päättyvänä vuonna. Kuntarahan maksoi Joutsenten reitti. Hankkeen ohjausryhmän kokouksessa esitettiin, että Sastamala olisi ensi vuonna mukana noin 1 500-2 000 euron suuruisella osuudella.
1 kommenttia
5.1.2014 klo 14:50
Toivottavasti selvittävät kokemäenjoen kanavointi vaihtoehtoa.
Tähän artikkeliin ei voi enää lähettää kommentteja.