Torstaille odotetaan kesän voimakkaimpia ukkosia
Keskiviikkoillan ja torstain vastaisen yön aikana Suomeen virtaa etelästä erittäin kosteaa ja lämmintä ilmamassaa. Sen jälkeen saapuu aaltoileva rintama, jonka etupuolelle kehittyy erittäin voimakkaita ukkoskuurojonoja.

Ennuste aaltoilevan rintamavyöhykkeen liikkeestä ja vaarallisimpien ukkosten esiintymisalueesta. Keltaisella värillä ukkospuuskat yli 15 m/s ja oranssilla yli 25 m/s. Kuva: Ilmatieteen laitos
Ilmatieteen laitos varoittaa mahdollisesti kesän voimakkaimmista ukkoskuuroista.
Keskiviikkoillan ja torstain vastaisen yön aikana Suomeen virtaa etelästä erittäin kosteaa ja lämmintä ilmamassaa. Torstain kuluessa lännestä saapuu aaltoileva rintama, jonka etupuolelle kehittyy erittäin voimakkaita ukkoskuurojonoja. Ukkoset voivat aiheuttaa laaja-alaisia tuhoja erityisesti Pirkanmaalta Keski-Suomen yli Kainuuseen ulottuvalla alueella.
"Säätilanteesta näyttää tällä hetkellä tulevan tämän kesän toistaiseksi pahin tilanne, joka mahdollistaa jopa laaja-alaisemmat puustotuhot ja sähkökatkot", arvioi Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Henri Nyman.
Ukkoskuurot liikkuvat Suomen yli melko nopeasti. Erittäin voimakkaat ukkospuuskat ja taajamatulvia aiheuttavat runsaat sateet ovat myös paikoin mahdollisia.