Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Elokuu on tähdenlentojen aikaa

Uutiset

Keskiviikon vastaisena yönä runsaimmillaan olleiden perseidien lisäksi elokuussa on aktiivisena kaksi muutakin meteoriparvea.

Perseidi

Perseidien tähdenlento vuodelta 2013. Kuva: Emma Herranen

Elokuun pimeät ja usein lämpimät yöt otollista aikaa tähdenlentojen bongaamiseen.

Perseidit kuuluu yleensä vuoden runsaimpiin tähdenlentoparviin. Parhaimmillaan tähdenlentoja voi näkyä 20-30 tunnissa. Se on kuitenkin alle puolet tavanomaisesta, sillä nyt kirkas kuu haittaa niiden näkymistä.

Keskiviikkona aamukolmen ja -kuuden välillä on perseidien aktiivisin vaihe. Katse kannattaa suunnata taivaalle koillisen ja idän välille. Sisämaassakin saattaa näkyä myös elosalamoita, sillä rannikon läheisyyteen on ennustettu yöukkosia. Ainakin Sastamalan Keikyässä saattoi puolenyön jälkeen ihailla sekä tähdenlentoja että välkkyviä pilvimuodostelmia.

Meteoriparvista parhaillaan aktiivisina ovat myös eteläiset delta-akvaridit 23. ja kappa-cygnidit 25. elokuuta saakka. Ne ovat kuitenkin paljon perseidejä vaatimattomampia. Ensiksi mainittujen aktiivisuusmaksimi oli jo heinäkuun lopulla, mutta muutamia meteoreja kummastakin voi yön kuluessa havaita.

Tähtitieteellinen yhdistys Ursa muistuttaa, että periaatteessa minä tahansa yönä voi nähdä satunnaisia tähdenlentoja, jotka eivät kuulu mihinkään parveen.

· · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: