VaLePa pallotti sarjanousija Akaa-Volleyn 3-0
Urpo Sivula kolautti jalkaansa ensimmäisessä erässä yhteen vastustajan pelaajan kanssa, mutta suurta vahinkoa ei tullut.
Mestaruusliigassa Vammalan Lentopallo sai keskiviikkoiltana vieraaksi Akaa-Volleyn. Sarjanousija joutui lähtemään kotimatkalle luvuin 3-0 (25-20, 25-21, 25-20).
Ensimmäinen erä eteni varsin tasaisesti tilanteeseen 21-20. Sen jälkeen pukkipaidat ottivat ratkaisevat pisteet Urpo Sivulan, Olli Kunnarin ja Erik Sundbergin hyökkäyksillä Kunnarin syöttövuorolla.
Toinen erä oli alusta alkaen kotijoukkueen hallintaa. Tilanteessa 17-11 päävalmentaja Sami Kurttila vaihtoi Rami Rekomaan Tommy Carmodyn tilalle. Rekomaa oli viime kaudella nostamassa Akaa-Volleyta Mestaruusliigaan. Hän päätti erän keskihyökkäyksellä.
Kolmannessa erässä Akaa-Volley sai vastaanoton toimimaan ja Antti Poikela pelasi erinomaisen hyökkäyspelin. Se ei kuitenkaan riittänyt. VaLePa otti ratkaisevan eron jo alussa ja piti sen loppuun asti.
"Akaa tuli alussa vahvasti ja kovalla syötöllä peliin. Omalle joukkueelle tuli liian paljon syöttövirheitä", sanoi VaLePan päävalmentaja Sami Kurttila ottelun jälkeen.
Urpo Sivula kolautti jalkaansa ensimmäisessä erässä yhteen vastustajan pelaajan kanssa, mutta suurta vahinkoa ei tullut.