Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Heikoille jäille ei ole asiaa

Uutiset

Vähäiset jäät ovat Suomen ympäristökeskuksen mukaan erittäin heikkoja. Lumisateet ohuiden ensijäiden päälle ovat muodostaneet heikkoa kohvajäätä ja heikentäneet jään laatua.

Heikko jää

Heikkoa jäätä. Kuva: Pixabay

Vähäiset jäät ovat erittäin heikkoja.

Suomen ympäristökeskus kertoo, että suuret järvet ovat sulina maan etelä- ja keskiosassa. Pieniä vesiä on kuitenkin jäätynyt, mutta jäät ovat erittäin heikkoja.

Jään paksuuden vaihtelut rantojen ja selkävesien välillä ovat vielä suuria. Jäälle ei ole vielä syytä mennä.

"Viime aikojen runsaat lumisateet ohuiden ensijäiden päälle ovat lisäksi muodostaneet heikompaa kohvajäätä ja heikentäneet siten jään laatua. Mahdollisten tulevien pakkasten osalta lumipeite toimii eristeenä, eivätkä lumipeitteisten vesistöjen jäät vahvene kovin nopeasti", kertoo hydrologi Johanna Korhonen Suomen ympäristökeskuksesta.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: