Lelu Ojansivu palaa maajoukkueeseen
Edessä on yksi peli, jossa pitää tulla tulosta.

Olli-Pekka "Lelu" Ojansivu.
Lentopallomaajoukkue saa riveihinsä Olli-Pekka "Lelu" Ojansivun reilun vuoden tauon jälkeen. Mukana syksyltä eivät ole passari Mikko Esko, hakkuri Urpo Sivula ja keskitorjuja Markus Kaurto.
Päävalmentaja Tuomas Sammelvuo nimesi Lelu Ojansivun maajoukkueryhmään. Suomi kohtaa EM-karsintojen huipputärkeässä viimeisessä ottelussa Tanskan 6. tammikuuta Mikkelissä. Lelu Ojansivu pelasi maajoukkueessa viimeksi EM-kisoissa syksyllä vuonna 2017.
"Lelun jalkaa joudutaan tietysti seuraamaan, miten se kestää", sanoo päävalmentaja Tuomas Sammelvuo. "Treenejä on joukkueella vain vähän ja edessä on yksi peli, jossa pitää tulla tulosta. Ei ole aikaa ajaa uusia pelaajia sisään. Tärkeää on, miten saadaan porukka fyysisesti vireänä Tanska-otteluun", hän jatkaa.
Maajoukkueryhmään on nimetty viisitoista pelaajaa. Heistä yksi yleispelaaja jää pois Tanska vastaan pelattavasta ottelusta. Ensimmäinen leiri on Kuortaneella 27.-30. joulukuuta.
Suomi tarvitsee Tanskasta voiton 3-0 tai 3-1, jotta se voisi päästä lohkokakkosena EM-kisoihin.
EM-karsintajoukkue
Passarit
Eemi Tervaportti, Olympiacos Piraeus, Kreikka
Fedor Ivanov, Savo Volley
Keskitorjujat
Tommi Siirilä, VaLePa
Sauli Sinkkonen, Akaa-Volley
Henrik Porkka, Hurrikaani-Loimaa
Severi Savonsalmi, Savo Volley
Yleispelaajat
Elviss Krastins, Arago de Sete, Ranska
Sakari Mäkinen, Shakhtior Soligorsk, Valko-Venäjä
Antti Ronkainen, ETTA
Antti Siltala, Savo Volley
Niko Suihkonen, VaLePa
Hakkurit
Lelu Ojansivu, Savo Volley
Samuli Kaislasalo, Raision Loimu
Liberot
Niklas Breilin, Kokkolan Tiikerit
Lauri Kerminen, Kuzbass Kemerovo, Venäjä
Päävalmentaja Tuomas Sammelvuo
Apuvalmentaja Claudio Rifelli, Italia
Apuvalmentaja Oskar Kaczmarczyk, Puola
Tilastot ja analyysit Kamil Soloducha, Puola
Lääkäri Petri Helenius
Fysioterapeutti Pawel Baryla, Puola
Joukkueenjohtaja Jaana Laurila