Maanantai 7.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sataedu mukana vankilakoulutuksen kehittämisessä

Uutiset

Huittisissa ja Köyliössä Sataedu järjestää vangeille rakennus- ja puhtausalojen koulutusta.

Ammatillisen koulutuksen järjestäjät kehittävät vankilaopetusta. Verkosto on saanut rahoituksen Opetushallitukselta.

Sataedu järjestää vangeille rakennus- ja puhtausalojen koulutusta Satakunnan vankilan Huittisten ja Köyliön osastoissa. Puhtausalan koulutus on verkko-opetuspainotteista.

Vangeilla on mahdollisuus suorittaa tuomionsa aikana tutkinnon osia tai tutkinto. Opiskelevat vangit arvostavat koulutusmahdollisuuksia, koska suoritetut opinnot auttavat osaltaan siviiliin lähtöä.

Opetushallitus on myöntänyt ammatillisen koulutuksen järjestäjille lähes puolen miljoonan euron rahoituksen. Verkoston hanketta hallinnoi Sasky.

· · · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: