
Jari ja Katriina Hotanen.
Sastamalassa K-market Vammala muuttaa uusiin tiloihin. Ne remontoidaan nykyisen myymälän naapurissa olevan kirpputorin paikalle.
"Kylmäkoneet ja kaupan tekniikka tulee olemaan ympäristöystävällistä ja energiatehokasta", iloitsee kauppias Jari Hotanen. Nykyisestä kaupasta säilytetään vain leipäkaluste, uuni ja pulloautomaatti.
Uudet tilat ovat pinta-alaltaan suunnilleen nykyistä vastaavat. Neliöt kuitenkin käytetään tehokkaammin. "Valikoimat menevät täysin uusiksi ja myös tuotelukumäärä kasvaa, meiltä on helppo ja nopea hankkia tarpeet sekä arkeen että juhlaan", lupaa Hotanen.
K-market Vammala palvelee pitkillä aukioloajoilla. Se on joka päivä avoinna iltayhteentoista.
"Lähtökohtana on, että uudessa kaupassakin sama linja säilyy kuin nyt, eli olemme helppo, nopea ja palveleva", sanoo Jari Hotanen.
Uuden myymälän avajaiset ovat joulukuun alussa.