Taru Lahti-Liukkonen Sastamalassa: "Ei tässä helpolla päästy"
Ennakkosuosikit kovia Kaalisaaressa.

Taru Lahti-Liukkonen ja Anniina Parkkinen. Kuva: FIVB
Sastamalan Kaalisaaressa ennakkosuosikit olivat beach volleyn SM-kiertueen avauspäivänä kovia. Muutama yllätyskin nähtiin.
Ehdottomaan kärkikaartiin kuuluva Taru Lahti-Liukkonen nautti pelaamisesta Kaalisaaren hiekoilla todella paljon.
"Totta kai olimme ennakkosuosikkeja näissä peleissä, mutta ei tässä helpolla päästy", hän totesi.
Naisissa välieriin ovat jo varmoja suvereeneilla esityksillään Taru Lahti-Liukkonen ja Anniina Parkkinen sekä Riikka Lehtonen ja Niina Ahtiainen. Puolivälierissä välieräpaikkaa kivikovia kaksikkoja vastaan hakevat Kaisa Hallberg ja Essi Nirhamo, Vilhelmiina Prihti ja Aliisa Vuorinen, Anna Rantala ja Iida Sinisalo sekä Katja Metsäkoivu ja Tuuli Metsäkoivu.
Miehissä välieräpaikan ottivat jo kolmella voitolla Santeri Sirén ja Jyrki Nurminen sekä Saku Viljamaa ja Jarmo Viljamaa. Jatkoon pyrkivät vielä Toni Vahela ja Timo Haavisto, Akseli Kouki ja Jaakko Keskitalo, Vili Topio ja Verneri Vetriö sekä Pekka Piippo ja Pyry Topio.
Kilpailut huipentuvat loppuotteluihin iltapäivällä. Naisten finaali alkaa kello 15 ja miesten finaali kello 16.