Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Pitkä odotus päätökseen – Punkalaitumen uusi yhteiskoulu ja lukio valmistui

Uutiset

Myöhästyi vuodella.

Punkalaidun, uusi yhteiskoulu ja lukio

Punkalaitumen uudessa yhteiskoulussa ja lukiossa on käytetty hirttä. Kuva: Lehto

Punkalaitumen kunta on ottanut uuden yhteiskoulun ja lukion vastaan. Rakennus valmistui pitkän odotuksen jälkeen vuoden myöhässä.

Rakennushanke toteutettiin kokonaisvastuu-urakkana. Lisäksi kunta osti rakentamiskonsultointia. Pitkittyneen odotuksen loppuunsaattamisessa avusti asianajotoimisto.

"Viivästymisestä ja pitkästä valvontalistasta huolimatta ja myös edellä mainittujen ansiosta kunta on vastaanottamassa hyvän koulun kuntalaisten käyttöön", sanoo kunnanjohtaja Tuija Ojala. "Hankkeen taloudellinen loppuselvitys on vielä tekemättä", hän kertoo.

Valmistumisen myötä rakennuksen käyttöönotto pääsee alkamaan.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: