Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Petollisia avunpyytäjiä: Poliisi varoittaa tilisiirtohuijareista

Uutiset

Rikolliset ovat onnistuneet vetoamaan tunteisiin ja hyväntahtoisuuteen.

Kännykkä

Kännykkä.

Sisä-Suomen poliisi on saanut useita ilmoituksia huijauksista, joissa ihmiset on saatu erilaisilla avunpyynnöillä nostamaan ja luovuttamaan käteistä rahaa tuntemattomille. Huijarit ovat onnistuneet vetoamaan tunteisiin ja hyväntahtoisuuteen.

Ilmenneissä tapauksissa ihmisiä on pyydetty tilisiirtoa vastaan nostamaan käteistä rahaa. Avunannosta on luvattu palkkio.

Huijarit ovat teeskennelleet tekevänsä tilisiirron. Tähän he ovat käyttäneet kännykällä verkkopankin esittelysovellusta. Todellisuudessa tilisiirtoa ei ole tapahtunut.

Poliisi ohjeistaa olemaan erityisen pidättäytyväinen nostamaan käteistä rahaa, mikäli tällaista yllättävissä tilanteissa tullaan pyytämään.

· · · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: