Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalan seurakunta myy kokoontumistiloja Keikyästä, Kiikasta, Suodenniemeltä ja Mouhijärveltä

Uutiset

Ennen myyntiä kiinteistöistä siirretään arkistot ja kirkollinen esineistö sekä muuta irtaimistoa.

Keikyän seurakuntatalo ja virastotalo

Keikyän seurakuntatalo vasemmalla ja virastotalo oikealla.

Keikyän, Kiikan ja Suodenniemen seurakuntatalot sekä Mouhijärven seurakuntakoti myydään. Asiasta päätti Sastamalan seurakunnan kirkkoneuvosto.

Ennen myyntiä kiinteistöistä siirretään arkistot ja kirkollinen esineistö. Muu tarpeelliseksi ja säilytettäväksi katsottava irtaimisto puhdistutetaan ja viedään pois.

Kirkkoneuvoston jäsen Seppo Kulju esitti, että Kiikan seurakuntataloa ei laiteta myyntiin. Rakennusta kunnostettaisiin niin, että yläkerta jää käyttöön ja alakerta otetaan pois käytöstä. Esitys raukesi kannattamattomana.

Keikyän seurakuntatalon pihapiirissä oleva virastotalo myydään seurakuntatalon yhteydessä.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: